Język hiszpański to najpiękniejszy język świata… a przynajmniej tak uważają ci, którzy dali się uwikłać w namiętny romans z kulturą iberoamerykańską. Od kilku lat zauważyć można tendencję zwyżkową, jeśli chodzi o hiszpański nauka i wiele wskazuje na to, że trend ten się utrzyma. Szczególnie, że język hiszpański zaczyna naśladować język angielski – przynajmniej w kwestii prób wtargnięcia do masowej świadomości. Nauka hiszpańskiego jest modna, sam język naprawdę przydatny – ale czy język hiszpański jest trudny do nauki?

Dlaczego w następnych latach będziemy potrzebować tłumaczenia hiszpańskiego?

Jeżeli spróbować prześledzić drogę, jaką przeszedł język angielski na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci (a szczególnie XX wieku), widać wyraźnie, że do serc i umysłów milionów należy wedrzeć się podstępem. Bo choć można próbować działać na ilość – tak jak Chińczycy z językiem mandaryńskim – to jednak o sile języka świadczy jego jakość i wykorzystanie w praktyce. I to się w przypadku języka hiszpańskiego sprawdziło, a w najbliższych latach tłumaczenia hiszpańskiego będą coraz bardziej niezbędne. Co świadczy o sile języka Cervantesa?

  1. Rozwój przemysłu muzycznego i wysyp hiszpańskich i latynoskich hitów, przede wszystkim autorstwa Shakiry, Enrique Iglesiasa i Luisa Fonsiego.

  2. Coraz większe znaczenie kina i przemysłu seriali hiszpańskojęzycznych na najwyższym poziomie – takich jak „Elita” czy „Dom z papieru”.

  3. Wzrost zainteresowania turystów odwiedzaniem Hiszpanii.

  4. Zmiana postrzegania Barcelony, rozumianej obecnie jako jedna z najważniejszych stolic Europy.

  5. Coraz większe zainteresowanie turystów europejskich Ameryką Południową.

  6. Rozwój gospodarczy państw Ameryki Południowej i wzrost znaczenia tychże na arenie międzynarodowej.

Czy nauka hiszpańskiego się opłaca? Czy warto zacząć opanowywać podstawy tego języka?

Specjaliści alarmują – to już ostatni dzwonek na to, aby zacząć uczyć się hiszpańskiego. Język ten znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej perspektywicznych języków świata, ustępując jedynie mandaryńskiemu i hindi, wyprzedzając za to m.in. arabski, japoński i francuski. Jeśli chodzi o hiszpański nauka zaprocentuje zwłaszcza u specjalistów pragnących znaleźć zatrudnienie w Ameryce Południowej (na pracę w Hiszpanii, ze względu na gigantyczne bezrobocie, lepiej się nie nastawiać), lub marzących o dokonywaniu tłumaczenia hiszpańskiego w Polsce. Co więcej, jako, że język hiszpański jest najczęściej nauczanym drugim językiem w Stanach Zjednoczonych, za kilkanaście lat jego znajomość może być równie naturalna, co znajomość angielskiego.

Czy język hiszpański jest trudny?

Wiele osób zastanawia się, czy warto postawić na hiszpański nauka, a najwięcej wątpliwości sprawia kwestia trudności. Ale czy faktycznie nauka hiszpańskiego jest taka trudna?

Bez dwóch zdań nie da się tego określić jednym słowem – nie ma łatwych i trudnych języków, są tylko takie, których opanowanie wymaga mniej lub więcej pracy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że język hiszpański należy do grupy języków romańskich, a więc tej samej, co:

  • francuski,

  • włoski,

  • portugalski.

Osobom znającym któryś z tych języków nauka przychodzi łatwiej – szczególnie ze względu na zbliżone słownictwo oraz konstrukcje gramatyczne. A te ostatnie mogą sprawiać Polakom spore problemy. Czemu? Oto najważniejsze trudne elementy hiszpańskiego:

  • Pretérito Pluscuamperfecto – czas zaprzeszły służący do oznajmiania wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości,

  • Subjuntivo – tryb łączący czasownika sprawiający, że złożenie dwóch zdań wymaga zastosowania innej formy czasownika,

  • Perífrasis verbales – zwyczajowe struktury sprawiające, że niektóre czasowniki – przy odpowiednim zastosowaniu – zmieniają swoje znaczenie, np. „Llevar dos meses viviendo en Polonia” oznacza „Mieszkać od dwóch miesięcy w Polsce”, podczas, gdy samo „llevar” oznacza „nosić”,

  • Podchwytliwe czasowniki – jaka jest różnica między „być”, „być” a „być”? W języku polskim nie ma żadnej, natomiast w hiszpańskim wyróżnia się aż trzy czasowniki” „ser”, „estar” i „haber”.

Hiszpański – trudny czy łatwy?

Określenie trudności języka to z pewnością istotna sprawa na start – jednak nie najważniejsza. W nauce chodzi głównie o to, aby się zainteresować kulturą danego kraju, a reszta przyjdzie naturalnie. Nawet zrozumienie trzech nazw dla tego samego czasownika!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Poprzedni post Z czego słynie Hiszpania? Poznaj alfabet hiszpańskiej kultury!
Następny post Najbardziej przydatne słówka hiszpańskie – z nimi żadna sytuacja niestraszna!