Większość osób uważa, że język hiszpański jest łatwy do opanowania go na dobrym poziomie. Najczęściej jest to opinia osób, które dopiero zaczynają przygodę z językiem Cervantesa albo tych, które nigdy nie uczyły się wcześniej hiszpańskiego. Jak jest naprawdę? Czy język hiszpański jest trudny? Tak naprawdę wszytko zależy od języka do którego go porównamy. Jeśli porównamy hiszpański do języka polskiego, uznamy go za język łatwy. A już z pewnością łatwiejszy w nauce od języka polskiego. Sprawdźmy więc, jak jest faktycznie. Spróbujemy odpowiedzieć czy naprawdę hiszpański jest trudny czy łatwy do nauki.

Czy język hiszpański jest trudny czy łatwy? Poznaj jeden z najciekawszych języków świata!

Nauka języka hiszpańskiego staje się coraz modniejsza i coraz bardzie popularna. Ten melodyjny, łatwo wpadający w ucho język wydaje się być stworzony do nauki. Wielu osobom, które dopiero zamierzają się go uczyć wydaje się, że język hiszpański jest bardzo prosty. Ale jak jest faktycznie? Czy nauka języka hiszpańskiego jest prosta, łatwa i przyjemna?

Warto wiedzieć, że język hiszpański jest drugim językiem na świecie pod względem obszaru występowania i ilości osób nim się posługujących. Po hiszpańsku mówi aż 650 milionów ludzi na Ziemi! Hiszpański należy do grupy języków romańskich, będących podrodziną języków indoeuropejskich. Należy do tej samej grupy co język portugalski, włoski, francuski czy rumuński. Zwany jest też językiem kastylijskim. Swoim zasięgiem obejmuje niemal wszystkie kontynenty. Co ciekawe, hiszpański jest językiem urzędowym najważniejszych organizacji międzynarodowych takich jak ONZ, UNESCO czy instytucjach UE. To język ojczysty Penelope Cruz i Pedro Almodovara. Tworzył w nim Miquel de Cervantes. Hiszpański to język ojczysty niemal całej Ameryki Łacińskiej, a nawet uznany został za język urzędowy stanu Meksyk w USA. Bez wątpienia język hiszpański jest jednym z najciekawszych języków świata. Trudno się dziwić, że dziś jest jednym z najpopularniejszych języków do nauki. Czy faktycznie jest łatwiejszy w nauce niż np. język angielski? Dla niektórych hiszpański to najłatwiejszy język do nauki. Dla innych wręcz przeciwnie. Jak jest naprawdę?

Jaki jest poziom trudności języka hiszpańskiego?

Aby odpowiedzieć na pytanie czy język hiszpański jest trudny czy łatwy, warto wiedzieć, że nie istnieje klasyfikacja przy nauce języków obcych na łatwe i trudne. To, co dla jednych uczących się danego języka jest łatwe, dla innych może okazać się nie lada wyzwaniem. Każdy z nas inaczej przyswaja słownictwo, zasady gramatyczne, czy uczy się wymowy. Niektórzy uważają, że my, Polacy ucząc się hiszpańskiego jesteśmy na pozycji uprzywilejowanej. Skoro opanowaliśmy tak trudny język, jakim jest nasz język ojczysty, nauka hiszpańskiego pójdzie nam jak z płatka. Owszem, w rankingu trudności, język polski plasuje się zdecydowanie wyżej niż hiszpański. Ale nie oznacza to, że ucząc się hiszpańskiego jego zasady przyswoimy w sposób naturalny. Języka nie da się nauczyć intuicyjnie. Warto o tym pamiętać, chcąc uczyć się języka hiszpańskiego.

Przy pierwszym kontakcie język hiszpański wydaje się być łatwy. Dla Polaków wymowa hiszpańska jest intuicyjna, a gramatyka prosta. Na początku nauki tego języka wydaje się, że wystarczy opanować kilka podstawowych zasad, aby mówić tak jak rodowici Hiszpanie. Jednak, im większe robimy postępy w nauce hiszpańskiego, tym więcej napotkamy trudności.

Jakie trudności napotkamy w nauce języka hiszpańskiego?

Chcąc uczyć się języka hiszpańskiego warto wiedzieć, co może sprawiać nam największe problemy. Czy jest to pisownia, słownictwo, czy może jak w polskim – odmiana czasowników? Bez wątpienia gramatyka hiszpańska może stanowić nie lada wyzwanie dla wszystkich uczących się tego języka. Zdecydowanie największą trudność sprawia subjuntivo czyli tryb łączący. Wynika to w głównej mierze z tego, że w języku polskim nie ma jego odpowiednika. W języku hiszpańskim trybu tego używa się po wyrażeniach zawierających subiektywną ocenę jakiejś sytuacji. Stosuje się go po czasownikach wyrażających emocje, opinie. Na początku nauki może wydawać się abstrakcyjny i trudny do zrozumienia. Jednak podczas ćwiczeń szybko można go „wyczuć” i stosować intuicyjnie.

Kolejną trudność podczas nauki hiszpańskiego mogą sprawiać czasy przeszłe. Jest ich w hiszpańskim naprawdę sporo. Rozróżniać je należy po tym, ile dana czynność trwa, czy ma charakter jednorazowy oraz jaki ma wpływ na teraźniejszość. Warto wiedzieć, że w hiszpańskim wszystkie czasowniki odmieniają się przez osoby i liczby oraz według trybów i czasów. Do tego w hiszpańskim mamy długą listę czasowników nieregularnych, które odmieniają się inaczej niż normalnie.

Analizując gramatykę języka hiszpańskiego można uznać, że nauka czasowników jest trudna. Rzeczowniki uczyć się jest łatwiej. Choć nie do końca…Warto wiedzieć, że jedną z najważniejszych cech gramatycznych hiszpańskiego jest odmiana przymiotników i rzeczowników przez rodzaje (żeński i męski) oraz przez liczby. Może być to zaskakujące, ale doskonale te zasady znamy z języka polskiego. Być może nie zwracamy na nie uwagi, ale używamy ich na co dzień…

Czy język hiszpański jest trudny do nauki dla Polaków?

Właściwie nie. Wiele zasad gramatycznych jest podobnych do polskich, a hiszpański alfabet składa się z 27 liter. Większość z nich jest prosta do wymówienia i nie powinna sprawiać nam większych trudności. Kilka lekcji z lektorem z pewnością pomoże nam opanować czytanie i wymawianie podstawowych wyrażeń po hiszpańsku. Oczywiście, na każdym etapie nauki pojawiają się nowe, trudniejsze słówka, jednak nauka hiszpańskiego dla Polaków nie specjalnie trudna. Dlatego dla wielu z nas hiszpański jest bardzo łatwy do nauki. Mierząc się na co dzień ze skomplikowaną gramatyką i ortografią polską, z pewnością docenimy proste zasady języka hiszpańskiego.

Dziś znajomość języka hiszpańskiego jest tak oczywista jak znajomość angielskiego. Tym bardziej, że większość świata mówi po hiszpańsku. Chcąc jednak dołączyć do ogromnej liczby użytkowników języka hiszpańskiego, warto zainwestować w solidne podstawy językowe. Dlatego przed rozpoczęciem nauki hiszpańskiego warto poszukać dobrej szkoły językowej. Jeśli dokonamy dobrego wyboru, będziemy w stanie nauczyć się hiszpańskiego szybciej niż nam się wydaje. Hiszpańskiego tak naprawdę możemy zacząć się uczyć w każdym wieku. Bo tak naprawdę język hiszpański wcale nie jest trudny. Możemy uczyć się go razem z innymi językami jednocześnie. Bo nauka języków może być przyjemna, prosta i nieskomplikowana. W końcu na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Poprzedni post Niesamowite i tajemnicze starożytne zagubione książki
Następny post Ile zarabia kierownik biura tłumaczeń?