Kolor, zabawa, pyszne dania. Zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Państwo z południa Europy kojarzone jest najczęściej z niezwykłą paletą kolorów, związaną z praktycznie wszystkimi aspektami życia, ale i wieczną zabawą. W podobnym tonie utrzymane są święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii, które swoim przebiegiem znacząco różnią się od polskiej kultury.

Hiszpania jako kraj zrzeszający ludzi niezwykle wierzących, odznaczających się bardzo aktywnym celebrowaniem obrzędów chrześcijańskich. W porównaniu z Polską, obywatele tego kraju zdecydowanie częściej uczęszczają do kościołów, modlą się i wplatają do swojego życia religijne aspekty, począwszy od figurek w domach czy ogrodach, kończąc na używaniu specjalnej terminologii, opisując na przykład cechy charakteru czy ekspresję.

Nic więc dziwnego, że święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii obchodzone są w sposób bardzo aktywny. Z uwagi na taką samą religię mogłoby się wydawać, że zwyczaje w porównaniu z polską kulturą znacząco się nie różnią, ale kiedy zagłębimy się bardziej w sposób, w jaki mieszkańcy tego państwa świętują ostatnie święto w kalendarzowym roku, dostrzeżemy sporo różnic.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Zanim nadejdzie moment celebrowania okresu świątecznego w towarzystwie rodziny i przyjaciół, Hiszpanie odbywają swego rodzaju czas przedwstępny. W jego trakcie aktywowana jest tradycja niezwykle bogatego i kolorowego dekorowania wszystkich możliwych miejsc, zaczynając od własnych domów czy mieszkań, kończąc na ulicach, latarniach czy innych budynkach. Mogłoby się wydawać, że zwyczaj ten powoli przestaje obowiązywać w aż tak dużym stopniu, jednak mieszkańcy tego kraju cały czas uznają święta za moment, który bez pięknych dekoracji nie byłby taki sam.

Zakończeniem tego nieformalnego, aczkolwiek bardzo ważnego dla Hiszpanów okresu przedświątecznego jest wielka loteria El Gordo, która odbywa się 22 grudnia. Organizowana jest przez państwową firmę Loterías y Apuestas del Estado, należącą do tamtejszego ministerstwa finansów i administracji. Łączna wartość nagród sprawia, że jest nazywana największą na całym świecie,
a w rekordowym 2012 roku zwycięzcy mogli liczyć na łączną nagrodę w wysokości aż 2,5 miliarda euro.

Loteria opiera się na specjalnych, numerowanych kuponach. Od liczb na nich zawartych zależy późniejszy zwycięzca. Struktura nagród w pojedynczej serii zakłada a 17 różnych rodzajów nagród. Jeśli szczęśliwiec trafi odpowiednią kombinację cyfr lub część z nich będzie zgadzała się z oficjalną, wygrywającą liczbą, nagrody mogą sięgnąć od aż czterech milionów euro. Najniższa ustalona kwota, na jaką można liczyć w przypadku wygranej wynosi 20 tysięcy euro.

Wigilia

Pierwszy dzień okresu świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii, a więc Wigilia od samego początku różni się od polskich zwyczajów. Ubrani w specjalne stroje obywatele tego kraju wychodzą na ulicę, aby wziąć udział w chrześcijańskiej procesji, podczas której gra głośna muzyka i odgrywane są ludowe pieśni. Ostatnim etapem uroczystości jest przemarsz do specjalne udekorowanej stajenki, która oznacza przybycie do żłobka.

Kiedy procesja dobiegnie końca, rodziny z reguły udają się do domu najstarszej osoby rodu, gdzie czeka na nich suto zastawiony stół. Odwrotnie niż to ma miejsce w polskiej kulturze, święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii nie są okresem postnym, dzięki czemu bardzo często spożywane są potrawy mięsne, wzbogacone przeróżnymi przystawkami i deserami.

Bogactwo kulinarne na hiszpańskim stole wigilijnym jest niezwykłe. Narodową świąteczną potrawą jest pieczony indyk, którego najczęściej podaje się w połączeniu z owocami, pieczarkami czy orzeszkami. Obok niej króluje pieczona jagnięcina z ziemniakami, a wraz z nią serwowane są ryby, owoce morza czy słodycze.

Szczególnie ważnym momentem jest również zakończenie kolacji wigilijnej. W następstwie Hiszpanie udają się w odwiedziny swoich bliskich lub sąsiadów, gdzie spędzają kolejne godziny na rozmowach i wspólnym świętowaniu. Młodsze pokolenie z reguły spotyka się w swoim towarzystwie, udając się na zabawy i imprezy.

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Dzień po wigilii wygląda niemal tak samo, jak jej zakończenie i opiera się na spędzaniu czasu z rodziną czy znajomymi. W trakcie organizowany jest bożonarodzeniowy obiad, po którym dochodzi do składania sobie życzeń i wręczania upominków, które mogą być ukryte nie tylko pod choinką, ale w całym domu.

Również i tego dnia świąteczny stół wręcz ugina się od hiszpańskich przysmaków. Króluje w tym przypadku warzywna zupa z dodatkiem kilku rodzajów mięs, kiełbasy czy kaszanki. Do dania głównego dokładany często jest kurczak podawany na słodko, którego w niektórych regionach kraju zastępuje indyk.

Prezenty na święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Zupełnie inaczej niż na przykład w polskiej kulturze, cały okres świąteczny w Hiszpanii trwa od 22 grudnia do 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli. Oczywiście w dalszym ciągu najważniejszymi dniami są wigilia i dwa następne dni, ale najmłodsi zdecydowanie bardziej czekają na koniec pierwszego tygodnia stycznia – właśnie wtedy hiszpańska kultura przewiduje wręczanie prezentów.

Tradycyjny Mikołaj zastępowany jest w tym przypadku przez Kacpra, Melchiora i Baltazara, czyli ,,głównych bohaterów” Święta Trzech Króli. Co ciekawe, niektóre regiony mają swoich patronów, którzy odpowiadają za uszczęśliwianie dzieci. W Kraju Basków podarunki przekazywane są przez górnika, El Olentzero, w Katalonii przez Caga Tió, zaś w Galicji – przez El Apalpadora.

Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii i Polsce – najważniejsze różnice

  1. Przygotowania do świąt odbywają się już kilka tygodni wcześniej

  2. Odbywa się wielka, narodowa loteria

  3. Zdecydowanie inne zwyczaje kulinarne

  4. Zamiast opłatka, Hiszpanie dzielą się turrónem, czyli słodką wersją nugatu

  5. Prezenty wręczane są na Święto Trzech Króli

  6. W niektórych domach choinki zastępowane są szopkami bożonarodzeniowymi

  7. Święto Trzech Króli ma zdecydowanie większe znaczenie

 

Informacje z https://supertlumacz.pl/tlumaczenia-hiszpanski/