Matura język hiszpański wbrew pozorom nie jest często wybieranym przez abiturientów egzaminem. Ledwie 614 zdających na poziomie podstawowym i 799 zdających na poziomie rozszerzonym w 2018 r. to niewiele, zważywszy na fakt, że do analogicznego egzaminu z języka angielskiego podeszło odpowiednio 231 843 i 139 170 zdających. Czemu matura język hiszpański 2019 jest tak rzadko wybierana? Czy wpływ na to ma fakt, że język hiszpański jest dla niemal wszystkich uczniów dopiero drugim językiem obcym? A może wpływ na to ma brak znajomości struktury matury?

Matura język hiszpański 2019 – czy jest to trudny egzamin?

Wbrew pozorom w przypadku matur z języków obcych nie jest prawdą, że mamy do czynienia z łatwymi i trudnymi egzaminami. Chociaż każda matura zawiera inne arkusze zadań, to jednak są one skonstruowane na podobnym poziomie trudności, dzięki czemu uczniowie posiadający poziom B2 mogą uzyskać między 70 a 100% punktów. Jednak diabeł tkwi w szczegółach – a każdy, kto chce uzyskać wysoki wynik na takim egzaminie jak matura język hiszpański, powinien czym prędzej zacząć dbać o szczegóły.

Po pierwsze – znajomość środków językowych

Warto podejść do takiego egzaminu jak matura język hiszpański 2019 zadaniowo – zamiast martwić się na zapas, warto już teraz zadbać o to, żeby wyrwać maturze jak najwięcej punktów. Jak? Wystarczy zacząć od części, której zdający nie lubią najbardziej – tej sprawdzającej znajomość środków językowych.

Za tę część na poziomie rozszerzonym można zdobyć aż 12 punktów, co znaczy, że daje to aż 24%!

Jak się przygotować do tej części?

  1. Ćwicz słowotwórstwo

Na każdym egzaminie powtarzają się podobne zagadnienia. Jak utworzyć rzeczownik od czasownika „contener”? Jak wygląda przymiotnik „złoty”, inny od „de oro”? Jak zapisać „wodny”, aby nie popełnić błędu? To tylko niektóre z zagadnień, których po prostu trzeba się nauczyć. A premią za wytrwałość jest fakt, że na maturze słowotwórstwo poprawnie rozwiązuje miedzy 6 a 10% zdających.

  1. Uważaj na preposiciones

Po czasowniku „inclinarse” występuje „hasta”, „para”, „con” czy „por”? Matura język hiszpański wypełniona jest po brzegi tego typu pułapkami, a jedyną skuteczną metodą jest próbowanie nauczenia się jak największej ilości preposiciones. Zwłaszcza, że intuicja często zawodzi, a preposiciones nie mają tłumaczenia hiszpańskiego na polski.

  1. Opanuj mowę zależną

W przypadku zadań opartych o uzupełnianie zdań podanymi wyrazami, na każdym egzaminie pojawia się co najmniej jedno zdanie z wykorzystaniem mowy zależnej. Warto się pochylić nad tą kwestią, bowiem za poprawnie rozwiązane zadanie dostaniemy aż 2%!

  1. Opanuj subjuntivo

Subjuntivo, czyli tryb łączący, to konstrukcja, która skutecznie odsiewa wielu zdających. Tryb niemający tłumaczenia hiszpańskiego zakłada zmianę formy czasownika w zależności od osoby występującej w zdaniu. I tak, wiele problemów sprawiają zdania typu „Chcę, byś zagrał mecz”, chociaż znacznie bardziej problematyczne jest wykorzystanie subjuntivo w czasie przeszłym – i na tym właśnie najwięcej zdających traci punkty.

Po drugie – wypracowanie

Czy wiesz, że za napisanie perfekcyjnego wypracowania można otrzymać nawet 13 punktów, czyli 26% całej puli? To właśnie dlatego warto zastanowić się nad opanowaniem struktury tłumaczenia hiszpańskiego takich form jak rozprawka, list formalny czy artykuł.

W przypadku wypracowania warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  1. Opanuj perifrasis verbales, czyli złączenia czasowników, które nadają tekstowi innego znaczenia – chociaż takie wyrażenia nie maja tłumaczenia hiszpańskiego, to jednak warto o nie zadbać, bowiem występują w języku hiszpańskim na co dzień.

  2. Unikaj powtórzeń – egzaminatorzy zwracają uwagę na nadreprezentację takich słów jak „lugar”, „cosa”, „amigo” czy „decir”. Zamiast tego postaw na odpowiednio: „sitio” i „puesto”, „socio” i „colega”, „asunto” i „objeto” czy „afirmar” lub „subrayar”.

  3. Zadbaj o elementy formalne – jeżeli piszesz artykuł, nadaj mu tytuł i „nośny” wstęp. W przypadku rozprawki zwróć uwagę na to, aby teza była umieszczona w wyraźny sposób we wstępie, a następnie rozwiń argumentację.

Czy matura język hiszpański to trudny egzamin?

Chociaż średni wynik z matury z hiszpańskiego to 55%, to jednak maturzyści nie mają powodów do zmartwień. Wszystkiego można się nauczyć, a do opanowania struktury matury wystarczy kilkanaście przerobionych arkuszy. Dzięki systematycznej nauce, wynik na egzaminie może osiągnąć nawet poziom 100%! Do tego potrzeba jednak solidnego przygotowania, dzięki któremu nauczymy się zauważać potencjalne pułapki w zadaniach.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Poprzedni post W jaki sposób otrzymać pracę tłumacza? Oto kilka sposobów
Następny post Z czego słynie Hiszpania? Poznaj alfabet hiszpańskiej kultury!