Mniej niż kilometr kwadratowy, czy takie państwo może istnieć? A funkcjonować?

Jak się okazuje państwo mające mnie niż kilometr kwadratowy, istnieje, funkcjonuje, wręcz ma się bardzo dobrze i nie jest jedynym o tak małej powierzchni, państwem na świecie. Okazuje się, że małych państw jest stosunkowo dużo, i w większości ich powierzchnia jest ograniczana położeniem geograficznym. Ile jest jednak takich państw, gdzie się znajdują i czy wycieczka w ich granice jest dobrym pomysłem?

Mogłoby się wydawać, iż małe państwa mają od razu, wręcz na starcie, większe problemy. Bo przecież mała powierzchnia, równa się ma ła liczba ludności, małe podatki, mało zasobów naturalnych, wszystkiego jest mało. Oczywiście, każdy się z tym zgodzi, ale jednocześnie mało jest też problemów. Weźmy chociażby drogi i autostrady, państwa jest małe, wiec budowa dobrej Sieć dróg jest stosunkowo tania, jest mało obywateli, więc potrzeby wydatkowania na publiczną służbę zdrowia czy edukację, także są niskie.

Reasumując bycie małym państwem nie zawsze jest takie złe.

10 najmniejszych państw świata:

Miejsce pierwsze: t

powierzchnia: 0,44km2, to najmniejsze państwo świata jest tylko dwa razy większe od powierzchni naszego stadionu narodowego w Warszawie;

liczba ludności: Watykan na stałe zamieszkuje około 770 osób, z których żadna nie ma obywatelstwa, gdyż ten status nadawany jest w Watykanie tylko czasowo. Stali mieszkańcy tego najmniejszego państwa świata to księża, dostojnicy świeccy, zakonnicy oraz żołnierze Gwardii Szwajcarskiej. Dodatkowo codziennie granice Watykanu przekraczają jego pracownicy, w większości obywatele Rzymu.

położenie: Watykan leży na półwyspie Apenińskim, ale co ciekawe jego granice są w całości współdzielone z Włochami, a raczej miastem Rzym, w którego obrębie znajduje się cała powierzchnia Watykanu.

Watykan przez wielu nie jest uważany za osobne państwo, ale jednak przez wyrocznię, nadającą de facto status państwa, czyli radę ONZ, za państwo jest jak najbardziej uznawany.

Miejsce drugie Monako:

powierzchnia: 1,95 km2;

stolica: Monako;

liczba ludności: 37 831 stałych obywateli;

położenie: Monako leży na terenie Europy Południowej, na brzegu Morza Śródziemnego i w obrębie słynnej Riwiery Francuskiej. Jego jedyna granica jest dzielona z Francją.

Od połowy XIX w. państwo to jest w unii celnej z Francją, która prawie wiek później uzyskała możliwość utrzymywania wojsk na terenie Monako. Jednakże kraj jest dość mocno niezależny, łączą go pewne umowy handlowe z Unią Europejską, ale nie stanowi jednego z państw członkowskich. Co istotne w Monako panuje król, gdyż państwo to jest monarchią konstytucyjną.

Dla przeciętnego Europejczyka to najmniejsze państwo świata kojarzy się z monarchią, kasynami i jachtami w Monte Carlo i wystawnym życiem wyższych sfer.

3. Republika Nauru (Przyjemna Wyspa)

powierzchnia: 21,3 km2;

stolica: Yaren;

ludność: 10 084;

położenie: Nauru wchodzi w skład wysp Mikronezji na obszarze Oceanu Spokojnego; jeszcze dokładniejsze położenie to około 42 km na południe od równika, czyli z całą pewnością jest tam ciepło;

ZAjmuje wprawdzie trzecie miejsce na świecie w rankingu najmniejszych państw świata, ale jednocześnie dzierży palmę pierwszeństwa, jako najmniejsza na świecie republika, oraz ta posiadająca najmniej ludności.

Państwo jest niezależne dopiero od 1968 r., wcześniej wyspa stanowiła część Australii. Zresztą powiązania z Australią do tej pory pozostały bardzo silne, gdyż to właśnie Australia, zasadniczo utrzymuje ten kraj, dotując go ekonomicznie.

Głównym bogactwem wyspy był fosfor, z którego wydobycia, mieszkańcy utrzymywali się do końca XX w. Turystyka niestety nie może stać się źródłem zarobku, ze względu na ogromne zanieczyszczenie powierzchni wyspy przez działalność kopalni fosforu.

Tuż za podium

Tuvalu ( Wyspy Lagunowe)

powierzchnia: 26 km 2;

stolica: Funafuti;

ludność: 9 876; ale jedna z wysp jest zasadniczo uważana za bezludną, gdyż nie ma stałych mieszkańców;

położenie: archipelag 9 wysp położonych na Oceanie Spokojnym, znajdują się w obszarze zaliczanym do zachodniej Polinezji, mniej więcej w połowie drogi między Australią, a Hawajami.

Archipelag do 1978 wchodził w skład Wielkiej Brytanii, ale obecnie jest niepodległym państwem, którego zwierzchnikiem pozostaje jednak królowa angielska Elżbieta II.

Państwo jest rajem dla turystów chcących odpocząć od zgiełku świata. Jest pełne pustych i pięknych plaż, otaczają go także piękne rafy koralowe. Niestety wraz z podnoszeniem się poziomu mórz, obszar państwa ulega zmniejszeniu;

Republika San Marino

powierzchnia 61,6 km

stolica San Marino

ludność 31 448

położenie: San Marino znajduje się Europie Południowej i stanowi kolejną enklawę na obszarze Włoch.

To najmniejsze państwo na świecie ma także tytuł najstarszej republiki na świecie. Jego specyficzna nazwa pochodzi od kamieniarza i ascety świętego Maryna, żyjącego na przełomie III i IV w. n.e. Zasadniczo kraj zależny jest ekonomicznie od Włoch, ale stanowi dobrze rozwinięty gospodarczo teren.

6. Lichtenstein

powierzchnia:160 km

stolica: Vaduz;

ludność: 36 925;

położenie: Lichtenstein leży w Europie Zachodniej. Jako pierwszy kraj w tym spisie ma granicę dzielone z dwoma innymi krajami: Austrią i Szwajcarią. Zachodnią granice państwa stanowi Ren, zaś wschodnia wyznaczona jest przez łańcuch Alp. Jest to zdecydowanie państwo o górskim charakterze.

Lichtenstein jest sławny przede wszystkim z niskich podatków i jednocześnie bardzo wysokiego poziomu życia mieszkańców. Kraj jest też księstwem, z jego głową księciem Hansem-Adamem II, jednym z dziesiątki najbogatszych władców na świecie.

7. Wysyp Marshalla

powierzchnia: 181

liczba ludności 52 634

stolica: Majuro

położenie: Wyspy Marshalla leżąc na Oceanie Spokojnym stanowią część Mikronezji, położne są na północ od wymienionej już w zestawieniu wyspy Nauru. NA państwo składa się 29 atoli oraz 5 większych wysp. Do kraju przynależy także obszar 2 mln km powierzchni oceanu, na którym zresztą znajduje się rezerwat rekinów;

Państwo to jest niezależne dopiero od 1986 r., wcześniej zaś przechodziło z rąk do rąk, wśród jego zwierzchników przewinęły się Niemy, Japonia i Stany Zjednoczone Ameryki. Kolejny zakątek idealny dla samotników. Spora część wysp jest bezludna.

Saint Kitts i Nevis

powierzchnia: 216 km

ludność: 54 191

stolica: Basseterre

położenie: jest to państwo leżące w Ameryce Środkowej, a dokładniej na Morzu Karaibskim

Państwo to jest niezależne ale stanowi monarchię konstytucyjną,, a jego zwiernikiem tytularnym jest królowa angielska. Ich nazwy zostały nadane już przez Krzysztofa Kolumba i są pierwszymi skolonizowanymi przez Europejczyków. W większości wyspy porośnięte sją lasem tropikalnym, z wulkaniczną glebą.

Malediwy

powierzchnia: 300 km

ludność: 396 000

stolica: Male;

położenie: archipelag wysp położonych na Oceanie Indyjskim w odległości około 500 km od wybrzeża Indii. Składają się na niego aż 1190 wysp y i wysepki, z czego tylko 200 jest zamieszkałych na stałe.

Do 1965 roku Malediwy były sułtanatem, obecnie są państwem niepodległym, ale panuje w nich islam sunnicki. Posiadanie Biblii, czy symboli religijnych innych niż islamskie, naraża ich właścicieli na duże niebezpieczeństwo.

Malediwy opierają swoją gospodarkę głównie na turystyce, co roku średnio na wyspach tych pojawia się 6000 000 turystów.

10. Malta

powierzchnia: 316 km;

ludność: 400 000;

stolica:

położenie: Państwo położne na wyspie, znajdującej się na południe od Sycylii, dookoła oblewa je Morze Śródziemne;

Jedna z podstawowych destylacji podroży turystycznych obywateli europejskich. Ma świetnie rozwiniętą bazę turystyczną, a porozumieć można się na nim bez problemu po angielsku, drugim językiem urzędowym jest maltański.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Poprzedni post Co czytają tłumacze?
Następny post W jaki sposób otrzymać pracę tłumacza? Oto kilka sposobów