Chociaż za najważniejszy język międzynarodowy uznaje się język angielski, to jednak w wielu zakątkach kuli ziemskiej to język hiszpański nadaje ton wszelkim dyskusjom międzynarodowym. Bogata historia podbojów kolonialnych Hiszpanii sprawiła, że przez długi czas połowa świata mówiła po hiszpańsku – i choć współcześnie terytorium Hiszpanii ogranicza się jedynie do Półwyspu Iberyjskiego, kilku wysp oraz dwóch miast w Afryce Północnej, wpływy języka hiszpańskiego pozostają bez zmian, a jadąc chociażby do Ameryki Południowej turyści potrzebują tłumaczenia hiszpańskiego właśnie. W których krajach mówi się po hiszpańsku i dlaczego jest to niezwykle imponująca lista? Zobaczmy, co trzeba wiedzieć o języku hiszpańskim!
Jakie są największe hiszpańskojęzyczne kraje i dlaczego Hiszpania nie jest na czele tej listy?
Myśląc o języku hiszpańskim niemal od razu narzuca się myśl o tym, że najwięcej użytkowników tego języka spotkamy właśnie w tym europejskim kraju. Jednak jest to błąd – Hiszpania znajduje się wysoko na liście państw świata pod względem liczby użytkowników, ale nie jest na szczycie! A przyczyn tego zjawiska jest sporo:
wiele hiszpańskojęzycznych krajów ma większą populację od Hiszpanii,
język hiszpański jest silnie reprezentowany w niezwykle zaludnionych Stanach Zjednoczonych, głównie za sprawą imigrantów z Ameryki Południowej (nawet na poziomie administracyjnym, dzięki czemu liczne mniejszości nie potrzebują w urzędowych sprawach tłumaczenia hiszpańskiego na angielski),
w samej Hiszpanii w użyciu są również inne języki, jak chociażby język kataloński, przez co liczba użytkowników hiszpańskiego może maleć.
5 największych hiszpańskojęzycznych krajów pod względem liczby użytkowników:
Meksyk (123 mln użytkowników)
Stany Zjednoczone (58 mln użytkowników)
Kolumbia (50 mln użytkowników)
Hiszpania (46 mln użytkowników)
Argentyna (43 mln użytkowników)
W ilu krajach świata mówi się po hiszpańsku?
Patrząc na listę 5 największych hiszpańskojęzycznych krajów można się nieźle zdziwić – na drugim miejscu plasują się Stany Zjednoczone, choć język hiszpański nie ma tam statusu języka urzędowego. Dlatego warto się na chwilę zatrzymać i zobaczyć, gdzie będziemy potrzebować tłumaczenia hiszpańskiego w sprawach urzędowych.
Język hiszpański:
Jako język urzędowy:
Argentyna,
Boliwia,
Chile,
Dominikana,
Ekwador,
Gwatemala,
Gwinea Równikowa,
Hiszpania,
Honduras,
Kolumbia,
Kostaryka,
Kuba,
Meksyk,
Nikaragua,
Panama,
Paragwaj,
Peru,
Salwador,
Urugwaj,
Wenezuela.
Na terenie terytorium zależnego:
Terytorium zależne – Portoryko (terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych).
Co więcej, hiszpański jest w użyciu w kilku innych państwach świata:
Jako język administracyjny:
stan Kalifornia,
stan Nowy Meksyk,
stan Teksas.
Jako język urzędowy w państwach nieuznawanych:
Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna
Jako język niemający statusu urzędowego, natomiast obowiązkowo nauczany w szkołach:
Belize,
Trynidad i Tobago.
Ile osób mówi po hiszpańsku?
Zważywszy na fakt, że aż 20 państw świata uznaje za język urzędowy język hiszpański, można odnieść wrażenie, że język ten jest jednym z najczęściej używanych języków świata. I faktycznie tak jest, natomiast pod względem liczby użytkowników, hiszpańskiemu daleko do języka angielskiego czy mandaryńskiego. A ile osób mówi po hiszpańsku?
Jako rodzimi użytkownicy: 462 mln osób
Jako rodzimi użytkownicy oraz osoby mówiące tym językiem jako językiem drugim: 498 mln osób (w tym ok. 320 tys. osób w Polsce)
Całkowita liczba użytkowników (wliczając rodzimych użytkowników, osoby mówiące po hiszpańsku jako drugi język oraz osoby uczące się, niezależnie od poziomu): 546 mln osób
Po hiszpańsku wszędzie tylko nie w Hiszpanii? Język kataloński i inne języki
Warto przy okazji języka hiszpańskiego pamiętać, że w samej Hiszpanii używa się większej liczby języków. Oprócz języka castellano, uznawanego za odmianę literacką i wzorcowy hiszpański, w użyciu są również inne „języki hiszpańskie”, posiadające uprawnienia na poziomie lokalnym:
język aragoński,
język aranejski,
język asturyjski,
język baskijski,
język estremadurski,
język galicyjski,
język kantabryjski,
język kataloński,
język leoński,
język portugalski,
język walencki.
Najciemniej pod latarnią? Na to wygląda! Pamiętajmy jednak, że nie musimy się obawiać o to, czy w Hiszpanii można nauczyć się hiszpańskiego – pomimo wielu lokalnych języków, głównym jest język hiszpański. I każdy obywatel Królestwa Hiszpanii ma obowiązek go znać!
Na imię mam Gniewomir i pochodzę z Gdyni, gdzie mieszkam i od 3 lat pracuję jako tłumacz języka hiszpańskiego w biurze tłumaczeń. Od dziecka fascynowały mnie języki obce i dzięki temu dziś pasja jest moim sposobem na życie. Sporo tez czytam i lubię dzielić się w Państwem moimi spostrzeżeniami na różne ciekawe tematy, Dobrze poznałem swój zawód oraz wymagania, które są w nim stawiane. Dzięki temu nie jest mi obca ani teoria, ani praktyka. Po pracy lubię obejrzeć dobry film i czytać książki z gatunku SF.