Wprawdzie Hiszpania kojarzy się przede wszystkim ze słonecznymi plażami, wypełnionymi po brzegi stadionami najlepszych drużyn świata oraz wspaniałym jedzeniem, to jednak zainteresowanie turystów nieustannie kieruje się w stronę zabytków. Można stwierdzić, że z roku na rok liczba odwiedzających najpiękniejsze zabytki Hiszpanii rośnie, jednak już teraz jest to zbędne – Sagrada Familia w Barcelonie czy La Mezquita w Kordobie osiągają tak dużą liczbę odwiedzających, a rekordy są już tak wyśrubowane, że niedługo nie pomieszczą kolejnych turystów. A jakie Hiszpania zabytki warto znać i odwiedzić? Oto lista najważniejszych miejsc w całej Hiszpanii!
Sagrada Familia
Sagrada Familia w Barcelonie, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, to dla Hiszpanów budynek tak fundamentalny, jak katedra Notre Dame dla Francuzów czy Bazylika św. Piotra dla Włochów. Budowa tego secesyjnego kościoła rozpoczęła się jeszcze w 1882 r., zaś jej zakończenie… planowane jest na rok 2026! Co może zdumiewać, Sagrada Familia nigdy nie została ukończona, a i tak pozostałe zabytki w Hiszpanii mogą jej pozazdrościć liczby odwiedzających. 4 miliony rocznie to liczba, która zadziwia, a na popularność barcelońskiej świątyni wpływa również… pech, który towarzyszy jej od samego początku:
pierwotny architekt kościoła wszedł w konflikt z fundatorami, co spowodowało konieczność wyłonienia kolejnego wykonawcy,
Antonio Gaudí, projektant budynku, poświęcił pracom nad kościołem aż 15 lat życia, natomiast, zmarł wskutek wpadnięcia pod tramwaj – nie pozostawiwszy planów dotyczących budowy budynku,
kościół ucierpiał podczas hiszpańskiej wojny domowej,
w 2018 okazało się, że kościół budowany jest bez pozwoleń na budowę.
Mezquita
La Mezquita, czyli wzniesiony w VIII w. meczet w Kordobie, wbrew swojej nazwie jest rzymskokatolicką katedrą. Budowę meczetu rozpoczęto ok. roku 600, natomiast wskutek arabskiego podboju Hiszpanii, już w 784 r. dynastia Umajjadów przekształciła budynek w meczet. Charakterystyczne kolumny i arkady, które określane są mianem „lasu kolumn” pochodzą z X wieku, zaś sama Mezquita pozostaje największą atrakcją nie tylko Kordoby, lecz całej Andaluzji.
Pałac Alhmabra
W tak mocno osadzonym w historii kraju jak Hiszpania zabytki czerpią z arabskich wpływów na Półwyspie Iberyjskim, dlatego pozostając przez Andaluzji warto zwrócić uwagę również na Pałac Alhambra, czyli warowny zespół pałacowy wzniesiony w XIII wieku. Odwiedzany przez ok. 3 mln turystów rocznie, pałac w Grenadzie czaruje zamkowo-pałacowym urokiem. Twierdza zbudowana jest na cześć geometrii: podstawą każdej elewacji jest kwadrat oraz prostokąty o podstawie równej bokowi kwadratu i wysokości równej przekątnej poprzedniej figury.
Alkazar
Jeśli patrzeć tylko na mapę, taki kraj jak Hiszpania zabytki umieszcza głównie w południowej części kraju. Regułę tę potwierdza kolejny budynek z okresu kordobańskiego kalifatu – Alkazar, pałac królewski wzniesiony w XI wieku. Liczne sale, patia i ogrody zachwycają najbardziej wymagających turystów – szczególnie, że powierzchnia ogrodów przekracza 70 tysięcy metrów kwadratowych, zaś roślinność pozwala choć na chwilę zapomnieć o teraźniejszości!
Pałac Królewski w Madrycie
Każda monarchia posiada widowiskowe rezydencje, nic więc dziwnego, że zabytki w Hiszpanii często noszą przymiotnik „real”, czyli „królewski”. Nie inaczej jest w przypadku Palacio Real, pałacu zbudowanego w XVIII wieku, liczącego niemal 3 tysiące sal. Ten barokowy budynek w sercu Madrytu, rzecz jasna z przyległymi doń ogrodami, odwiedzany jest przez ok. 1,5 mln turystów rocznie – co sprawia, że Pałac nie ustępuje innemu „Królewskiemu” budynkowi – Santiago Bernabeu!
Zabytki w Hiszpanii – gdzie ich najwięcej?
Wprawdzie nie sposób powiedzieć, które części kraju warto odwiedzić, a które można pominąć, to jednak wielu turystów usiłuje znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie znaleźć można najwięcej pereł architektury. Odpowiedź na to pytanie może szokować: Hiszpania jest pełna budynków z duszą, a historia daje o sobie znać na każdym kroku. Jeśli jednak szukać najważniejszych dzieł architektonicznych, warto wybrać się do poniższych regionów:
Andaluzja,
Madryt,
Barcelona
To właśnie tutaj znajdują się najchętniej odwiedzane zabytki – przy czym każdy z regionów posiada swoją własną niepowtarzalną duszę!
Na imię mam Gniewomir i pochodzę z Gdyni, gdzie mieszkam i od 3 lat pracuję jako tłumacz języka hiszpańskiego w biurze tłumaczeń. Od dziecka fascynowały mnie języki obce i dzięki temu dziś pasja jest moim sposobem na życie. Sporo tez czytam i lubię dzielić się w Państwem moimi spostrzeżeniami na różne ciekawe tematy, Dobrze poznałem swój zawód oraz wymagania, które są w nim stawiane. Dzięki temu nie jest mi obca ani teoria, ani praktyka. Po pracy lubię obejrzeć dobry film i czytać książki z gatunku SF.