Hiszpania – kierunek wakacyjnych wojaży, łączący przyjazny klimat z fascynującą historią. Nic dziwnego, że największe państwo Półwyspu Iberyjskiego w ostatnich latach przeżyło eksplozję zainteresowania ze strony polskich (i nie tylko) turystów. I choć ceny w Hiszpanii pozostawiają wiele do życzenia, to mimo wszystko kraj ten wciąż znajduje się wysoko na liście wakacyjnych destynacji. Czy to skutek klimatu? A może z tego, że pociąga nas Hiszpania z czego słynie? Czas poznać najciekawsze Hiszpania ciekawostki!

Hiszpania z czego słynie? Poznaj najważniejsze elementy kultury tego kraju!

Wiele osób przed wyjazdem wyszukuje dotyczące tak zróżnicowanego kraju jak Hiszpania informacje. Wśród najpopularniejszych pytań stale przewija się jedno: Hiszpania z czego słynie? Czego trzeba koniecznie spróbować i które zabytki zwiedzić? Inni zaś fascynują się Hiszpanami i ich podejściem do życia – czy faktycznie krążące po forach Hiszpania informacje są prawdziwe, a mieszkańcy tego kraju mają za nic punktualność? Oto alfabet hiszpańskich rzeczy, które trzeba znać!

Autonomiczność – Hiszpania podzielona jest na 17 wspólnot autonomicznych, z których każda posiada względną niezależność – a Katalończycy i Baskowie różnią się od Andaluzyjczyków pod każdym względem!

Boxoffice serialu „La casa de papel” – hiszpańska produkcja zakupiona przez platformę Netflix stała się najbardziej dochodową i najczęściej oglądaną nieanglojęzyczną produkcją na świecie!

Churros – niezwykle tłuste, niezwykle pożywne – ten hiszpański wypiek smakuje najlepiej o poranku, zwłaszcza w towarzystwie gorącej czekolady!

Dalí – ten najsłynniejszy surrealista świata jest tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych hiszpańskich malarzy: z El Greco, Diego Velázquezem i Pablem Picasso na czele!

Ebro – najdłuższa rzeka Hiszpanii, licząca aż 930 km, przepływa przez Góry Kantabryjskie i Góry Katalońskie.

Flamenco – coś więcej niż taniec – całe zjawisko kulturowe andaluzyjskich Romów. Być w Hiszpanii i nie obejrzeć flamenco to grzech!

Gran Derbi – jeśli chodzi o taki kraj jak Hiszpania informacje dopływające do nas dotyczą najczęściej sportu. FC Barcelona i Real Madryt to dwaj dominatorzy La Liga, których starcia ogląda cały świat!

Hymn – w ramach Hiszpania ciekawostki – jako jedyny na świecie nie posiada słów.

Imperium – aż 20 krajów mówi współcześnie po hiszpańsku, co jest skutkiem przeszłości kolonialnej tego kraju. Nad Hiszpanią swego czasu nigdy nie zachodziło słońce!

Jamón serrano – podsuszana szynka wieprzowa, którą kroi się w cienkie plastry; istotna niczym prosciutto dla Włochów!

Korrida – zjawisko budzące tyleż podziwu, co kontrowersji; w wielu miastach zdelegalizowane, wciąż jednak niekiedy odbywają się wali torreadorów z bykami.

La Furia Roja – reprezentacja, która w latach 2008 – 2012 osiągnęła wszystko. Hiszpanie jako pierwsi na świecie wygrali 3 turnieje mistrzowskie z rzędu (2x Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata).

Mañana – pilne zadanie do wykonania? Mañana! Hiszpanie słyną z odkładania pracy na potem – i choć to stereotyp, to jednak często się potwierdza!

Nugat – a właściwie: turrón. Blando lub duro, czyli miękki lub twardy – popularny w okresie przedświątecznym, jednak warto nim się zajadać w dowolnej porze roku!

Opóźnienia w budowie – Sagrada Familia budowana jest od lat 80. XIX wieku, zaś finisz budowy przewiduje się na 2026 r.!

Paella – najsłynniejsze hiszpańskie danie narodowe: barwiony szafranem ryż w towarzystwie warzyw, owoców morza i/lub mięsa. Najważniejsza pozycja w menu każdego turysty!

Rumor – Hiszpanie nie umieją rozmawiać cicho – są na tyle emocjonalni, że każda konwersacja w restauracji zamienia się w pełną emocji żywiołową dyskusję!

Siesta – czyli odpoczynek. Jadąc do Hiszpanii nie zdziwmy się, że większość sklepów i restauracji w porze największego słońca będzie zwyczajnie nieczynna.

Tapas – malutkie przekąski, zazwyczaj będące dodatkiem do piwa lub wina. Hiszpanie są mistrzami tapas, dlatego warto wybrać się na wieczór tapas. Uwaga: uzależnia!

Usłonecznienie – według najnowszych badań, Costa del Sol może poszczycić się aż 320 słonecznymi dniami w roku. I takie Hiszpania ciekawostki lubimy!

Wino – a ściślej: wino z dodatkiem owoców, soku owocowego i kilku innych składników, a także (co oczywiste) lodu. Oto ona: prawdziwie hiszpańska sangría!

X(periencia) – czyli po hiszpańsku „doświadczenie”. Bo Hiszpanii się nie odwiedza – ją się doświadcza!

Yyyy ¿Hablas español? – pytanie, które usłyszymy na każdym kroku. I choć Hiszpanie z roku na rok zaczynają się uczyć języków obcych, to jednak wciąż znajomość języka angielskiego jest… niewielka.

Zara – część spółki Inditex, jedna z największych firm odzieżowych świata. W hiszpańskich galeriach jej sklepy spotkamy dosłownie wszędzie!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Poprzedni post Matura z języka hiszpańskiego 2019
Następny post Czy język hiszpański jest trudny do nauki?