Chociaż wydawać by się mogło, że o Hiszpanii wiemy sporo, to jednak jest to kraj równie znany bywalcom słonecznych plaż, co enigmatyczny. Ciekawostki o Hiszpanii można mnożyć w nieskończoność – jest to bowiem państwo pełne tak wielu sekretów, że wielu iberystów również nie jest świadomych wszystkiego, co Hiszpania kryje w sobie. Czas więc sprawdzić najważniejsze Hiszpania ciekawostki!

Ciekawostki o Hiszpanii – zobacz, co trzeba wiedzieć!

 1. Jeden z dwóch krajów, w których wciąż rządzi dynastia Burbonów…

Wcześniej niezwykle wpływowa w Europie (głównie we Francji i we Włoszech), dziś rządzi jedynie w Luksemburgu i w Hiszpanii.

 1. I jedna z ostatnich europejskich monarchii

W Europie obecnie występuje jedynie 12 monarchii, przy czym 10 z nich to monarchie dziedziczne (głowa Watykanu jest wybierana podczas konklawe, zaś na czele Andory stoją Prezydent Francji oraz Biskup Urgel). Jeśli patrzeć na kraje Unii Europejskiej, jest to jedna z 7 monarchii we Wspólnocie Europejskiej.

 1. Kraj dwóch sportów

Ciekawostki o Hiszpanii zawsze rozpoczyna się od sportu – a więc powiedzmy to otwarcie: Hiszpania to kraj dwóch dyscyplin – piłki nożnej i corridy!

 1. …i oliwy

Milion ton – tyle średnio produkuje się oliwy w Hiszpanii, co sprawia, że jest to największy producent oliwy z oliwek na świecie. Co ciekawe, aż ¾ hiszpańskiej produkcji pochodzi z jednego regionu – Andaluzji.

 1. Język hiszpański używany przez 700 milionów osób

Jak ta dalej pójdzie, tłumaczenia hiszpańskiego będą potrzebne tak samo, jak tłumaczenia angielskiego – 500 mln rodzimych użytkowników i 200 mln osób uczących się tego języka sprawiają, że hiszpański staje się jednym z najważniejszych języków świata!

 1. Tłumaczenia hiszpańskiego? Najbardziej przydatne… w Hiszpanii!

Chociaż znajomość hiszpańskiego jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Królestwa Hiszpanii, to jednak są sytuacje, kiedy tłumaczenia hiszpańskiego są niezbędnie konieczne – na przykład w Katalonii czy w Kraju Basków, gdzie hiszpański pełni drugoplanową rolę!

 1. Natłok turystów – w hotelach nie ma wolnych łóżek!

W 2018 r. Hiszpanię odwiedziły aż 82 mln turystów, co plasuje ten kraj na drugim miejscu na świecie pod względem liczby odwiedzających. Liderem pozostaje Francja z wynikiem 87 mln turystów.

 1. Myjesz podłogę? Podziękuj Hiszpanom!

Manuel Jalón – tego pana po rękach powinni całować wszyscy, którzy mają do umycia metry kwadratowe podłogi. To właśnie on w 1956 r. wynalazł mop z wiadrem wyposażonym w system wyciskania wody, a następnie rozpoczął sprzedaż wynalazku na wielką skalę. Źródło inspiracji? Sposób czyszczenia hangarów w Stanach Zjednoczonych. I takie ciekawostki o Hiszpanii trzeba znać!

 1. Hiszpania w Afryce? Tak, to możliwe!

Podział administracyjny Hiszpanii przewiduje aż 17 regionów administracyjnych oraz… dwie posiadłości w Afryce Północnej! Ceuta i Melilla, eksklawy na terytorium Maroka, są zamieszkane przez ok. 170 tysięcy ludzi i pozostają integralną częścią Hiszpanii!

 1. Wędkujesz? Rzeka Ebro to miejsce dla Ciebie

Hiszpania ciekawostki wędkarskie – tak, to możliwe! Szczególnie, że rzeka Ebro jest skupiskiem największych sumów w Europie!

 1. Jamón serrano – najciekawsza szynka w Europie!

Do smaku hiszpańskiej szynki jamón serrano nie trzeba nikogo przekonywać – podsuszany udziec wieprzowy wdziera się coraz mocniej na polskie stoły. Warto jednak poznać legendę tłumaczącą pochodzenie szynki – okazuje się bowiem, że jest to pomysł hiszpańskiej inkwizycji, która sprawdzała wiarę miejscowej ludności. Częstowanie gości jamón serrano miało pokazać, kto wyznaje chrześcijaństwo, a kto judaizm czy islam.

 1. Kochasz lizaki? Hiszpania to kraj dla Ciebie!

Chupa Chups to marka, która nieodłącznie kojarzy się z przepysznym smakiem lizaków oraz logiem. I obydwa te elementy są rdzennie hiszpańskie! Wytwórnię lizaków założono w 1958 r., zaś logo zostało zaprojektowane 11 lat później. I to nie przez byle kogo – jego autorem jest bowiem hiszpański malarz Salvador Dalí!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Poprzedni post Język kataloński a język hiszpański
Następny post Język hiszpański, czyli jaki? W jakim języku mówi się w Hiszpanii?