Czy zastanawialiście się kiedyś na czym polega praca kierownika biura tłumaczeń? Czy jest to praca ciekawa i dobrze płatna? Wydawać by się mogło, że kierownik biura tłumaczeń zarabia więcej niż sam tłumacz. A jego praca jest łatwa i przyjemna. Ale czy tak naprawdę jest? Z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się kierownik biura tłumaczeń? Jaki jest zakres jego obowiązków? Sprawdźmy więc czym zajmuje się kierownik biura tłumaczeń i ile jest w stanie zarobić.

Kim jest kierownik biura tłumaczeń?

Aby poznać odpowiedź na pytanie ile zarabia kierownik biura tłumaczeń, przede wszystkim warto wyjaśnić czym się on zajmuje. Otóż kierownik biura tłumaczeń zarządza projektami i organizuje pracę tłumaczy. To on także odpowiada przed klientem. Jest to bardzo odpowiedzialna praca. Kierownik biura tłumaczeń zarządza pracą całego biura. To właśnie office manager czuwa nad realizacją projektów, od początku do końca. To on planuje działania, rozdziela zadania i dba aby każdy etap tłumaczenia był wykonany terminowo. Inaczej mówiąc, kierownik biura tłumaczeń to osoba, która doprowadza projekt do końca. To koordynator całego projektu i na nim spoczywa odpowiedzialność za jego powodzenie. Jak widać, nie jest to łatwa praca. A czy dobrze płatna? Na jaką płacę może liczyć kierownik biura tłumaczeń? Czy jest ona porównywalna z wynagrodzeniem tłumacza przysięgłego?

Warto przeczytać: Skąd pochodzi język hiszpański?

Czy kierownik biura tłumaczeń powinien być tłumaczem?

Kierownik biura tłumaczeń zasadniczo nie musi być tłumaczem. Jego praca polega na zarządzaniu członkami zespołu i pracą biura. Wykształcenie lingwistyczne jest jednak mile widziane. Koordynator w biurze tłumaczeń powinien znać specyfikę zawodu tłumacza. Dzięki temu będzie lepiej rozumiał zawiłości i wyzwania, z którymi musi mierzyć się tłumacz. Czy dobry tłumacz będzie dobrym kierownikiem biura tłumaczeń? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od zdolności i umiejętności pogodzenia wielu obowiązków. Znajomość języków obcych jest jak najbardziej pożądana na stanowisku kierownika biura tłumaczeń.

Ile zarabia kierownik biura tłumaczeń?

Jest wiele czynników, które mają wpływ na zarobki kierownika biura tłumaczeń. Oczekiwania rynku pracy wskazują, że coraz wyższe wymagania taka osoba powinna spełnić. Im więcej spełnia tych wymagań, tym jego miesięczne wynagrodzenie jest wyższe.

Od czego zależy pensja kierownika biura tłumaczeń? Przede wszystkim od stażu pracy na podobnym stanowisku. Jeśli kandydat na kierownika jest osobą świeżo po studiach, nie powinien liczyć na wysokie wynagrodzenie. W tej pracy liczy się doświadczenie, staż pracy i umiejętności zarządzania zespołem. Tacy specjaliści są najbardziej poszukiwani na rynku pracy. Dodatkowo na wynagrodzenie pracownika mają wpływ także inne kwestie. To umiejętności interpersonalne, komunikacja i empatia. Dobry kierownik biura tłumaczeń powinien być osobą budzącą zaufanie i sympatyczną. Powinien być także odporny na stres i umieć pracować pod presją czasu. Często bowiem zdarzają się sytuacje nieprzewidziane. I tylko od opanowania kierownika może zależeć dalszy rozwój sytuacji. Dobry kierownik biura tłumaczeń ma nerwy ze stali.

Średnie zarobki kierownika biura tłumaczeń

Jakie jest średnie wynagrodzenie kierownika biura tłumaczeń? Na jaką pensję brutto, a jaką netto może liczyć? Z analizy rynku pracy wynika, że kierownik biura tłumaczeń może zarobić zupełnie nieźle. Jego wynagrodzenie zasadnicze odbiega od średniego wynagrodzenia w Polsce. Okazuje się, że dobry office manager może zarobić lepiej niż tłumacz danego języka obcego. Ile więc średnio zarabia kierownik biura tłumaczeń? Rozpiętość wynagrodzeń jest naprawdę duża.

Średnie zarobki kierownika biura tłumaczeń mogą wynosić od 5580 zł brutto do nawet 8000 zł brutto miesięcznie. Zatem mediana zarobków na tym stanowisku jest porównywalna do zarobków tłumacza. Czym jest mediana? Mediana to wartość dzieląca wszystkie dane na dwa równe zbiory. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% zgromadzonych w badaniu wyników. W przypadku badania wynagrodzeń znaczy to, że połowa badanych zarabia poniżej mediany, a połowa powyżej.

Okazuje się jednak, że co drugi kierownik biura tłumaczeń otrzymuje niższą pensję, bo jedynie 4430 zł brutto miesięcznie. Ale również co druga osoba na tym stanowisku zarabia powyżej średniej, bo 7260 zł brutto. Ale na tym koniec dobrych wiadomości. Okazuje się bowiem, że 25% kierowników biura tłumaczeń otrzymuje płacę poniżej kwoty 4430 zł brutto. Natomiast na zarobki powyżej średniej może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych kierowników biur tłumaczeń. To osoby zatrudnione w największych biurach.

Ile zarabia kierownik biura tłumaczeń – benefity i premia

Podane wyżej kwoty dotyczą pensji podstawowej. Nie można pominąć też innych kwestii. Dobry kierownik biura tłumaczeń może liczyć na atrakcyjne benefity. Czym jest benefit? To dodatkowe świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika. Najczęściej ma charakter niepieniężny. Na co dodatkowo może liczyć kierownik biura tłumaczeń? Aż 33% osób ma do dyspozycji telefon komórkowy do użytku prywatnego. Na prywatną opiekę zdrowotną może liczyć zaś 31% osób na stanowisku kierowniczym. Dostępność imprez integracyjnych deklaruje 27% pracowników. Pozostałe dodatki do świadczenia socjalne i dofinansowanie zajęć sportowych. Czyż nie warto być kierownikiem biura tłumaczeń?

Ale to nie wszystko. Dobry kierownik biura tłumaczeń może też liczyć na premię. Jest ona przyznawana najczęściej za wyniki. Im lepsze, tym premia wyższa. Jaka jest średnia premia w biurze tłumaczeń? Trudno podać konkretną kwotę. Najczęściej jest to określony procentem wynagrodzenia. Średnio to od 4 do 6% wynagrodzenia pracownika. Za co przyznawana jest premia? To proste. Za wyniki.

Kto powinien być kierownikiem biura tłumaczeń?

Okazuje się, że najczęściej kierownikiem biura tłumaczeń są kobiety. Stanowią aż 81% wszystkich osób na tym stanowisku. Mężczyźni zaś to zaledwie 19% wszystkich kierowników. Z czego to wynika? Czy to oznacza, że kobiety lepiej sprawdzają się na tym stanowisku? I tak i nie. Dla wielu pracodawców kobieta lepiej radzi sobie z zarządzeniem zasobami ludzkimi. Potrafi szybciej podjąć decyzję i jest bardziej stanowcza. Kobiety są również bardziej empatyczne i otwarte na nowe wyzwania. Zaskakujące? A jednak.

Co wpływa na wysokość zarobków kierownika biura tłumaczeń? Podane zarobki kierownika biura tłumaczeń to górny pułap. Nie oznacza to, że wszyscy pracownicy tyle mogą zarobić. Tu liczy się staż pracy, doświadczenie oraz wielkość biura tłumaczeń. Wszak początkujący pracownik nie może liczyć na wynagrodzenie takie samo jak doświadczony office manager. Małe biura tłumaczeń mają też ograniczone możliwości finansowe. Nie będą w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie dużej firmy. Znaczenie ma także lokalizacja biura. Dwa podobne biura w różnych miastach mogą oferować inne wynagrodzenie. W większym mieście będzie ono wyższe.

Jak widać to, ile zarabia kierownik biura tłumaczeń zależy od wielu czynników. Dlatego nie sposób podać jednej, konkretnej kwoty wynagrodzenia. Na jego płacę wpływa doświadczenie, wykształcenie oraz staż pracy. Jednak najlepsi kierownicy biur tłumaczeń zawsze będą poszukiwani na rynku pracy. Bo dobry kierownik biura tłumaczeń to manager i tłumacz w jednej osobie. A taki pracownik jest na wagę złota.

Może Cię także zainteresować:

 

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]
Poprzedni post Czy język hiszpański jest trudny?
Następny post Ile zarabia tłumacz hiszpańskiego?